Povaha hovawarta
História hovawarta siaha ďaleko do 13.storočia v oblasti Nemecka. Vždy bol uznávaným strážnym psom, strážil domy a majetky svojich pánov a aj ich farmy. Vo svojej práci bol skutočne oddaný a spoľahlivý.
Hoci hovawart bol veľmi uznávané plemeno v nemeckej kultúre aj histórií, jeho popularita začala klesať na počiatku 20. storočia. Vtedy sa tešil vzrastajúcemu záujmu nemecký ovčiak. skupina nadšencov tohto plemena sa v roku 1915 pokúsila o vzkriesenie hovawarta tým, že hľadali psy zodpovedajúce popisu plemena. Ich snahy prinieslo ovocie a prví hovawarti boli do nemeckého chovateľského registra zapísaní v roku 1922.
Pri zakladaní dnešného typu hovawarta sa podieľalo niekoľko plemien. Aj keď nevieme povedať s istotou, ktoré všetky plemená sa kríženia zúčastnili, predpokladáme, že v procese vytvárania moderného plemena boli použité psy ako newfoundland, pôvodný dlhosrstý nemecký ovčiak, leonberger, kuvasz, ale aj africký pes.
Hoci hovawart nie je tak populárny ako nemecký ovčiak a rotvajler i napriek tomu je stabilným členom nemeckej psej elity. Hovawart znamená v preklade "strážca pozemkov". Sú to psy inteligentné, sebavedomé a statočné. Postupom času sa neuplatňovali už len ako strážcovia, ale aj ako pátrači a záchranárske psy. Majú silnú vôľu pracovať a určite sa neodporúčajú majiteľom, ktorí si myslia, že pes sa vychová sám a netreba s ním veľa pracovať.
Hovawart nie je pes pre každého. Je to veľmi ostražitý pes. Je strednej tvrdosti a temperamentu, vyrovnaný a dobromyseľný. Vysoko oddaný svojej rodine a bude pre ňu riskovať aj svoj vlastný život. Prirodzene, bez akéhokoľvek výcviku je schopný v prípade potreby ochrániť svojho majiteľa a jeho majetok. Treba však dodať, že sa môže pokúšať prevziať rolu "hlavného vedúceho" v rodine a preto je potrebné ho hneď od šteňaťa trénovať a v jeho živote zaviesť pevné pravidlá. Na zaobchádzanie je hovawart citlivý a svojho pána rešpektuje na základe vľúdnej dôslednosti. Hrubosť a prílišná tvrdosť nema vo výcviku hovawarta miesto. K rodine je láskavý a pri správnej výchove je to vynikajúci rodinný pes. Za predpokladu nezanedbanej, dostatočnej a správnej socializácie, nemá problém ani s inými psami či zvieratami.
Hovawarta je potrebné viesť pozitívnymi metódami a prostredníctvom odmien. V opačnom prípade môže o tréning stratiť záujem a postaviť si svet na vlastných pravidlách. Toto plemeno bolo chované pre tvrdú prácu, preto aj v súčasnosti vyžaduje dôsledný, pravidelný tréning a dennú aktivitu. Ak im je venovaného málo času, ich nadbytočná energia môže byť premenená na tvrdohlavosť a deštruktívne schopnosti. Hovawarti majú všestranné športové využitie, sú skvelí spoločníci pri rýchlej chôdzi, behu, turistike. Majú dobré obranárske vlastnosti i bojovnosť, sú sebaistí a znesú značnú záťaž. Majú veľmi dobre vyvinutý čuch. Môže plniť úlohu vynikajúceho doprovodného, strážneho, obranného, ale i záchranárskeho a stopovacieho psa. Nezabudni, hovawart je šťastný vtedy, keď sa môže každý deň venovať, pre neho, zmysluplnej činnosti.
Hovawart sa dožíva 10 až 14 rokov. Jeho srsť je dlhá, v troch farebných variáciách - čiernej so znakmi, plavej a čiernej, a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Je potrebné pravidelné česanie aspoň raz za týždeň, alebo pri väčšom znečistení. Intenzívne pĺznu približne dva krát do roka.
Tu je odkaz na výborný článok o hovawartoch:
https://www.ecanis.cz/clanky/hovawart-vas-bude-milovat-a-chranit-_393.html